Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Proč za neukotvenost inflačních očekávání může na prvním místě centrální banka

Rozbřesk: Proč za neukotvenost inflačních očekávání může na prvním místě centrální banka

09.05.2023 9:15, aktualizováno: 9.5. 10:16
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Aktualizováno

ČNB v uplynulém týdnu opět oživila debatu na téma - kdo může za vysokou inflaci? Ta zatím odeznívá relativně pomalu, a to zejména v jádrových složkách v čele se službami jako pohostinství, hoteliérství nebo rekreace (jak by ostatně v tomto týdnu měla potvrdit i nová dubnová čísla). Současně se zdá, že inflační očekávání mezi nefinančními podniky nejsou ukotvená a na vysoký růst nominálních zisků z roku 2022 naváže v tomto roce pravděpodobně o poznání rychlejší růst mezd. Sekce měnová přitom opakovaně bankovní radě doporučovala další zvýšení úrokových sazeb (a ochlazení ekonomiky) právě proto, aby k zabydlení vyšší inflace ve mzdové dynamice a jádrové inflaci nedošlo. Neúspěšně. Od nástupu Aleše Michla do guvernérské funkce zůstávají úrokové sazby stabilní.

Na hodnocení důsledků této “vyčkávací politiky” je stále brzy, zdá se však, že daní za měkčí měnové podmínky a lehčí přistání české ekonomiky (došlo jen na “kosmetickou” recesi bez výraznějšího ochlazení trhu práce) bude daleko větší setrvačnost inflace. Z těchto důsledků (pokud na ně dojde) se musí zodpovídat stávající bankovní rada, která “nekonala, když konat měla”.

A v tomto světle snaha přehrát míč a zodpovědnost na stranu vlády vypadá jako “preventivní hledání alibi”. Na tiskové konferenci po květnovém zasedání ČNB to chvílemi vypadalo, jako by Aleš Michl nepřímo spojoval osud inflace i další pohyb sazeb s tím, zda vláda představí dostatečně kvalitní konsolidační balíček. Rozpočet na rok 2023 si skutečně z řady důvodů zaslouží kritizovat (přeceněné mimořádné příjmy, neřešený strukturální schodek, a další). Na druhé straně veřejné finance dnes rozhodně nejsou hlavním motorem inflace a vláda není tím, kdo by za ni měl být zodpovědný. Přehazování zodpovědnosti na vládu je o to úsměvnější, když se začtete do poslední prognózy ČNB. Ta z opatrnosti v základním scénáři nepočítá s žádným vládním konsolidačním balíčkem a deficitem 3,9 % HDP (náš odhad 4,9 % HDP). I přesto však v poslední prognóze (za předpokladu absence jakékoliv nové rozpočtové konsolidace) rozpočtový impuls působí víceméně neutrálně a rozpočtová politika sazby na horizontu prognózy tlačí spíše dolů. V případě, že by došlo na rozpočtovou konsolidaci, tlačila by rozpočtová politika sazby s vysokou pravděpodobností dolů ještě výrazněji. Dnešní absence rozpočtové konsolidace tedy těžko může být argumentem pro vyšší úrokové sazby a Karině Kubelkové z ČNB se to na setkání s analytiky také velmi těžko vysvětlovalo. Tím hlavním a jediným důvodem může být oprávněný strach z neukotvených inflačních očekávání a rychlého růstu mezd - tedy z přímých důsledků dnešní “vyčkávací politiky” bankovní rady.

5

Na druhou stranu je třeba bankovní radu pochválit za to, že nově dává inflačním očekáváním o poznání větší prioritu. Centrální banka představila nový systém přístupu k inflačním očekáváním (prostřednictvím souhrnného indexu), který v tuto chvíli potvrzuje jejich neukotvenost. Nejenom, že na jejich neukotvenosti tentokrát postavila jeden z alternativních scénářů, ale současně i v základním scénáři provedla expertní úpravy zohledňující rizika jejich neukotvenosti. Bude velmi zajímavé si tento týden v zápisu ze zasedání přečíst, kdo na základě nových analýz zvedl ruku pro růst úrokových sazeb.


*** TRHY ***

Koruna

Koruna se v minulém týdnu sesunula zpět k hranici 23,40 EUR/CZK. Hlavním impulsem byl překvapivý výsledek měnově-politického zasedání ČNB - tři ze sedmi členů hlasovali pro zpřísnění měnové politiky.

V tomto týdnu bude hlavním tuzemským makro číslem dubnová inflace (čtvrtek). Dle našeho odhadu celková inflace meziročně poklesla na 13,5 % z březnových 15,0 %. Vážným rizikem však z našeho pohledu zůstávají až příliš setrvačné jádrové inflační tlaky, které pravděpodobně mírně zvolnily, avšak primárně z titulu imputovaného nájemného. Z pohledu ČNB by ale nemělo dubnové inflační číslo přinést zásadní překvapení (odhad v nové prognóze 13,2 %), a proto - podobně jako v posledních měsících - nečekáme zásadní impuls ani pro korunu. Pokud nepřijde negativní impuls z hlavních trhů, česká měna může bez větších problémů udržet dobyté pozice a krátkodobě i zisky rozšířit.

Eurodolar

Ani série velmi důležitých makroekonomických událostí na obou stranách Atlantiku nepřiměla eurodolar, aby se viditelněji odlepil od hranice 1,10. Nicméně dolaru přiznejme za včerejší seanci jisté zisky, které jdou na vrub průzkumu Fedu ohledně utahování úvěrových standardů (Powellem zmiňovaný SLOOS průzkum). Ten nakonec nedopadl tak špatně, jak se čekalo, což pomohlo dolarovým sazbám vzhůru a tím i americké měně.

Pomineme-li eventuální rétorická cvičení centrálních bankéřů, tak jedinou vážnější událostí na horizontu mohou být americká inflační data za měsíc duben. Ta budou zveřejněna ve středu odpoledne a o možných dopadech se dočtete více v naší čtrnáctidenní FX Strategii (bude publikována během dneška).

 
 
 

Čtěte více:

Nejlepší tradeři všech dob: Jesse Livermore
09.05.2023 6:11
V tomto seriálu o nejslavnějších traderech se budu snažit představit v...
Nevýrazné pondělí na Wall Street, AMD +5,8 %
08.05.2023 22:00
Pondělní obchodování v USA se neslo za malé volatility i za spíše menš...
Tabák dnes bez dividendy, inflace v eurozóně má stále velkou dynamiku a futures jsou smíšené
09.05.2023 8:59
Tabák se dnes obchoduje bez práva na dividendu ve výši 1 310 Kč. Jede...
Ján Hladký: Pilulka na Startu poprvé bez výhledu
09.05.2023 8:50
Online lékárna Pilulka publikovala na svých stránkách prezentaci pro j...

Váš názor
  •  
    09.05.2023 9:45

    rozkaz zněl jasně: nepřítel se zvyšováním sazeb nesmí projít
    abc1
Aktuální komentáře
01.06.2024
14:34Investiční strategie: Křížení průměrů  
8:09Víkendář: Hodně štědrá americká fiskální politika, japonský návrat před rok 2020
31.05.2024
22:04Závěr týdne na trzích byl stejně pochmurný jako páteční počasí  
17:38Investiční tipy - komentáře k americkým výsledkům za 1Q tak, aby vám nic neuniklo  
17:16Odpolední nevýrazná data pomohla dluhopisům, ale akcie se nechytly a padají  
16:45Změna strategie Gap zabrala. Nová móda vede k lepším číslům i výhledu, akcie prudce rostou
16:05Může existovat něco jako zisková bublina?
15:16Japonsko při intervencích vynaložilo rekordní částku na podporu měny
15:10USA omezují čipařům vč. Nvidie a AMD exportní licence na Střední východ kvůli obavám z národní bezpečnosti
14:38Perly týdne: Rozvahová recese v Číně a terminální sazby vysoko nad 3 %
14:38EUC a.s.: Zahájení výplaty čtvrtého úrokového výnosu dluhopisu EUC VAR/27
13:55Než otevře Wall Street: Salesforce, Dell Technologies, Gap, Zscaler  
13:25ČNB:Českou ekonomiku brzdí pokles investic. Všechny další složky růstu jsou nad očekáváním
12:43Inflace v eurozóně v květnu podle odhadu Eurostatu zrychlila na 2,6 procenta
12:04Trumpovy soudy trhy nezajímají, vyšší inflace jim škodí  
10:03Jan Bureš: HDP za očekáváním kvůli slabým investicím
9:20Zpřesněná data ukazují pomalejší růst české ekonomiky v úvodu roku
9:16Rozbřesk: Nezaměstnanost v eurozóně na historickém minimu, v centru pozornosti evropská i americká inflace
9:02Aktivita čínských továren v květnu překvapivě klesla
8:47Dnes vyjdou údaje o inflaci v eurozóně a PCE, který sleduje Fed. Dell se v prodlouženém obchodování propadl a futures jsou smíšené  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data